Jakie są różnice miedzy betonem a cementem?
Cement jest jedynie półproduktem, który wykorzystuje się przy procesie produkcji betonu. Podstawową cechą, która je od siebie różni, jest więc ich struktura. Oba materiały mają zastosowanie w budownictwie. Czytając poniższy artykuł dowiesz się, jakie mają właściwości.
Co to jest cement i jakie jest jego zastosowanie?
Cement to naturalne spoiwo wytwarzane z wypalonych i sproszkowanych skał osadowych wymieszanych z gipsem. Są to m.in. wapienie, margle oraz glina. W zależności od rodzaju skały może przybierać różne barwy. Jest to więc drobno zmielony proszek, który tworzy podstawę zaprawy murarskiej – po zmieszaniu z wodą dochodzi do jego wiązania, zgęstnienia, a finalnie utwardzenia. Doskonale sprawdza się do łączenia cegieł. Nie jest jednak tak trwały jak beton, dlatego nie może być jedynym wykorzystanym w tym celu budulcem. Cechuje się wytrzymałością zarówno w powietrzu, jak i w wodzie.
Czym cechuje się beton?
Prowadząc betoniarnię w Krasnymstawie, cement wykorzystujmy do produkcji betonu. W jego skład wchodzą także piasek, kruszywa i woda. Coraz częściej dodaje się również domieszki chemiczne wzmacniające jego właściwości. Beton jest więc półpłynną, gęstą i szybkoschnącą mieszaniną. Wytwarza się go w betoniarce, która łączy wszystkie składniki i miesza gotowy produkt, przez co materiał przedwcześnie nie wysycha. Beton cechuje się dużą twardością, wysoką wytrzymałością, odpornością na skrajne temperatury i inne czynniki zewnętrzne. Specjaliści mogą ustalić konkretne wymagania techniczne, które powinien spełniać. Nie jest to jednak materiał, który nadaje się do zaprawy. W zależności od rodzaju, może mieć różne zastosowanie ze względu na przeznaczenie w konstrukcji. Stąd można go wykorzystać na przykład do budowy fundamentów lub elementów dekoracyjnych.